24 listopada 2013

8. polskie górnictwo węgla brunatnego


Mapa przedstawia rozmieszczenie polskich surowców mineralnych. Posiadamy bogate złoża węgla brunatnego, mianowicie, największe złoża w Europie. obecnie eksploatowane kopalnie pozwolą na wydobycie do 2030 roku.

Otworzenie nowej kopalni łączy się z wieloma problemami, uzyskanie koncesji trwa oko 8 lat. Do tego należy dodać czas na przygotowanie złoża (zdjęcie nadkładu). Węgiel brunatny wydobywa się metodą odkrywkową, to istota problemu. mieszkańcy gmin znajdujących się w okolicy złóż protestują przeciwko odkrywce.



Zalety węgla brunatnego?
- najtańszy surowiec energetyczny (30% tańszy od węgla kamiennego),
- złoża są płytkie (umożliwia to wydobycie najtańszą metodą - odkrywką),
- posiadamy największe złoża (na świecie panuje tendencja zwyżkowa na ten rodzaj paliwa),
- praca dla wielu tysięcy ludzi,
- tania energia przekłada się na szybszy rozwój gospodarki.

Mieszkańcy gmin (m.in Lubin, Gubin, Brody) nie chcą ODKRYWKI, zgadzają się na wydobycie metodą otworową. - jest to proces polegający na zagazowaniu węgla. Do zasilenia miejscowości Legnica potrzeba by było ok 1100 otworów, przygotowanie jednego otworu to olbrzymie koszty (liczone w mln zł). Do tego dochodzi fakt, że w czasie eksploatacji trzeba przygotowywać kolejne otwory. Jest to nieopłacalne. Po takim wydobyciu teren osiada na parę metrów (zapada się).

Węgiel umożliwia nam samodzielność energetyczną co przekłada się na suwerenność państwa. Obecnie w ustawach złoża Legnica i Gubin-Brody, są zabezpieczone przez zabudowaniem, ludzie sprzeciwiają się temu poprzez organizowanie pikiet. Niestety dialog społeczny kończy się wyzwiskami..

Ceny energii wyprodukowanej z węgla są niższe, obecne kominy w elektrowniach posiadają sieć filtrów. Środowisko nie jest zagrożone.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz